Rowery to obok wiatraków i tulipanów najważniejszy symbol Holandii. Kraj ten jest jedynym na świecie, gdzie liczba rowerów przekracza liczebność mieszkańców. Przeciętny Holender pokonuje z użyciem tego pojazdu ponad 1000 kilometrów w ciągu roku. Powszechne są codzienne dojazdy jednośladem do pracy, na zakupy czy w celach towarzyskich.

Infrastruktura rowerowa w Holandii

Cyklistom sprzyja doskonale rozwinięta infrastruktura. Wrażenie robi wysoka jakość tras rowerowych, które znajdują się niemal w każdej miejscowości na terenie Holandii. Obowiązują dwa rodzaje szlaków, oznaczone za pomocą czerwonych lub zielonych znaków. Czerwone trasy pozwalają możliwie jak najszybciej przemieścić się pomiędzy dwoma miastami. Zielone ścieżki zostały natomiast poprowadzone w ten sposób, aby można było podziwiać piękno natury, zatrzymać się przy zabytkach, skorzystać z obiektów kultury, restauracji czy kawiarni. Zazwyczaj ścieżki nie łączą się z drogami szybkiego ruchu, lecz stanowią odrębne strefy, znajdujące się pomiędzy chodnikiem a ulicą. Na jezdniach jednokierunkowych rowerzyści mogą najczęściej – w przeciwieństwie do kierowców – poruszać się w obydwu kierunkach. Można również spotkać się z tzw. „autostradami rowerowymi”. Są to asfaltowe ścieżki, na których ruch nie jest spowalniany przez sygnalizację świetlną. W każdej informacji turystycznej można zaopatrzyć się w mapy tras rowerowych.

Dla rowerzystów została również przygotowana bogato rozwinięta sieć parkingów rowerowych z licznymi miejscami postojowymi. Znajdują się one w pobliżu centrów miast, w tym nieopodal szkół, przedszkoli, uczelni, zakładów pracy, dworców kolejowych, szpitali itp. Parkingów dla kierowców jest w centrach miast znacznie mniej i są drogie. Wynika to z polityki proekologicznej holenderskich gmin.

Prawo dotyczące rowerzystów

Każda osoba poruszająca się na rowerze w Holandii jest traktowana jako pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego. Oznacza to, że istnieje obowiązek przestrzegania przepisów, m.in. stosowania się do znaków, sygnalizowania skrętów czy ustępowania pierwszeństwa pieszym. Rowerzysta powinien pamiętać o tym, że w trakcie jazdy zabronione jest korzystanie z mobilnych urządzeń elektronicznych (np. smartfona czy tabletu) – grozi za to mandat w kwocie 95 euro. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy cyklista oczekuje na zmianę sygnalizacji świetlnej lub używa zestawu słuchawkowego.

Każdy rower powinien być wyposażony w działający dzwonek, czerwone światło z tyłu pojazdu, a także żółte lub białe z przodu. Wymagane są zarazem odblaski – żółte na kolanach i pedałach, a czerwone z tyłu. Należy również posiadać co najmniej jeden sprawny hamulec. Bez względu na wiek, nie ma natomiast obowiązku korzystania z kasku ochronnego.

Czy można jeździć po spożyciu alkoholu?

Holenderskie prawo dopuszcza poruszanie się rowerem po spożyciu alkoholu jedynie w przypadku, kiedy jego stężenie osiąga poziom nie wyższy niż 0,5 promila. W sytuacji przekroczenia tego limitu, rowerzysta naraża się na mandat do 100 euro. Możliwe jest podwyższenie tej kwoty, jeżeli cyklista pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek.

Dodatek do wynagrodzenia dla rowerzystów

Spora część pracodawców w Holandii zachęca pracowników do tego, aby dojeżdżali do pracy rowerem. Oferuje się im w tym celu dodatek do wynagrodzenia, tzw. fietsenvergoeding. Przedsiębiorcy chcą w ten sposób kreować wizerunek swojej firmy jako dbającej o ekologię i zdrowy styl życia. Korzyścią dla pracodawców jest również zmniejszenie absencji pracowników z powodu choroby, ponieważ dzięki regularnej aktywności rzadziej chorują. Nie spóźniają się ponadto do pracy, ponieważ unikają stania w korkach.

Uważaj na złodziei

Na koniec warto dodać, że w Holandii na porządku dziennym są kradzieże rowerów oraz rowerowych akcesoriów. W związku z tym zalecamy, aby starannie zabezpieczyć swój pojazd, najlepiej używając w tym celu zapięcia na kłódkę.