Dzisiaj kontynuujemy naszą serię artykułów poświęconych zabytkom w Holandii. Tym razem skupiamy się na najciekawszych miejscach na terenie prowincji Holandia Północna, obejmującej północno-zachodnią część kraju. Na terytorium tym warte uwagi są zwłaszcza zabytki historyczne oraz związane ze sztuką.

Stacja pomp parowych w Lemmer

Została otwarta w 1920 roku, a jej budowa powstała dzięki zarządzeniu królowej Wilhelminy. Stacja działa do dziś, a w 1998 roku została wpisana przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego. Jest obecnie największą na świecie aktywną stacją pomp parowych. Powstała w celu ochrony lokalnej ludności przed podtopieniami pobliskich terenów.

Godziny otwarcia:

Stacja pomp parowych w Lemmer jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok z wyjątkiem stycznia.

Od lutego do grudnia zabytek ten można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach 10:00-17:00. W lipcu i sierpniu stacja jest ponadto dostępna dla turystów w poniedziałki (10:00-17:00), a w niedziele i święta od 13:00 do 17:00.

Można zwiedzać stację nie tylko samodzielnie, lecz także w obecności przewodnika. Jest to możliwe w dniach i godzinach wskazanych pod adresem https://www.woudagemaal.nl/contact/openingstijden.

Młodzież może uczestniczyć bez dodatkowych opłat w wycieczce szlakiem skarbów.

Cena:

Dzieci do ukończenia 5 roku życia mogą zwiedzać stację bezpłatnie, a znajdujące się w wieku od 6 do 16 lat muszą zakupić bilet w cenie 5,75 €. Opłata za wstęp dla osób w wieku od 17 lat wynosi 8,75 €, a seniorzy 65+ płacą za bilet 7,75 €.

Zakup biletów: https://www.woudagemaal.nl/tickets

Wieża ciśnień w Aalsmeer

Zabytek wybudowany w 1928 roku w celu zaopatrywania lokalnej społeczności w wodę pitną, a także pełnienia funkcji latarni morskiej. Wieża liczy 51 metrów wysokości i jest zaliczana do najpiękniejszych w całej Holandii.

Więcej na temat tego obiektu można przeczytać na stronie http://www.aalsmeer-watertoren.nl.

Godziny otwarcia

Wieżę ciśnień można zwiedzać bezpłatnie co drugą i czwartą niedzielę miesiąca, a także w każdą niedzielę w lipcu i sierpniu. Godziny otwarcia tego obiektu wyznaczono na 13:00-17:00.

Muzeum historyczne Het Sterkenhuis w Bergen


Zwiedzanie tego obiektu pozwala poznać holenderską modę regionalną z XVII wiek, w tym ówczesne spódnice, sukienki, spodnie czy gorsety. W kolekcji muzeum znajdują się również drukowane tkaniny, szkło, biżuteria, srebro, znaleziska archeologiczne czy fotografie topograficzne. Sale muzealne opowiadają także historię walk z 1799 roku na terenie Bergen, pomiędzy wojskami holendersko-francuskimi a Anglikami i Rosjanami. W bitwie tej poniosło śmierć 8 tysięcy żołnierzy, których pamięć do dziś została zachowana dzięki pistoletom, mundurom czy kulom znajdującym się w muzeum.

Godziny otwarcia:

W miesiącach maj-październik muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 13:00-17:00.

Cena:

Bilet wstępu dla osób dorosłych kosztuje 4 €, podczas gdy dzieci do lat 16 mogą zwiedzać muzeum bezpłatnie.

Van Gogh Museum w Amsterdamie

Muzeum poświęcone twórczości słynnego malarza Vincenta van Gogha. Znajduje się w nim ekspozycja przeszło 200 obrazów tego artysty, a także liczne rysunki, fotografie, listy oraz przedmioty osobiste. Muzeum zostało założone w 1973 roku, a w 1999 roku zostało poddane renowacji. Odbywają się na jego terenie również wystawy innych słynnych malarzy.

Godziny otwarcia:

Muzeum jest otwarte w godzinach 9:00-18:00 (od 2 września do 27 października), od 28 października do 22 grudnia od 9:00 do 17:00, a od 23 grudnia do 31 grudnia od 9:00 do 19:00. W każdy piątek, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, muzeum można zwiedzać od 9:00 do 21:00.

Cena:

Bilet wstępu dla osób dorosłych kosztuje 19 €, podczas gdy dzieci wchodzą bez opłat. Wejściówki można kupić przez internet; konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Muzeum nie pobiera dodatkowych opłat za zwiedzanie wystaw. Bilety można rezerwować pod adresem https://www.vangoghmuseum.nl/en/plan-your-visit/tickets.