Jak oszczędzać w Holandii?

Jak oszczędzać w Holandii? Porady jak wydawać mniej

Życie w Holandii nie należy do najtańszych. Holendrzy jednak od lat słyną z oszczędzania. Systematycznie odkłada pieniądze przeszło 86% mieszkańców tego kraju. Sprzyjają temu liczne promocje, oferowane nie tylko przez sklepy, lecz także obiekty kultury i rozrywki czy przewoźników komunikacji miejskiej. W artykule przedstawimy pomysły na to, jak wydawać co miesiąc mniej niż wysokość swojej pensji.

Oszczędzanie na transporcie miejskim

Znaczące oszczędności podczas pobytu zarobkowego w Holandii można poczynić dzięki korzystaniu z inteligentnej karty OV-Chipkaart. Umożliwia ona podróżowanie wszystkimi środkami transportu publicznego – autobusami, pociągami, metro oraz tramwajami. Jest to zazwyczaj znacznie tańsze rozwiązanie w porównaniu do kupowania jednorazowego lub czasowego biletu. Nie trzeba poza tym za każdym razem ponosić dodatkowej opłaty 1 euro za posłużenie się chipkartą.

Korzystanie z oferty prywatnych taksówkarzy

Wrogiem oszczędności może okazać się częste podróżowanie publicznymi taksówkami. Płacimy w tym przypadku nie tylko w zależności od długości trasy, lecz także czasu spędzonego w pojeździe. Do tego dochodzi obowiązkowa opłata początkowa w wysokości 3 euro. Znacznie korzystniejszą cenowo opcją jest skorzystanie z oferty polskich taksówkarzy prywatnych w Holandii. Ogłaszają się oni m.in. na stronie http://ogloszenia.niedziela.nl w kategorii „Transport – oferuję taxi”.

Przesiądź się na rower

Tysiące mieszkańców Holandii każdego dnia przemieszcza się po mieście za pomocą roweru. Sprzyja temu świetnie rozbudowana sieć ścieżek rowerowych oraz wysoka kultura kierowców względem rowerzystów. Największe oszczędności można sobie zapewnić, kupując używany rower. Na terenie tego kraju dostępnych jest wiele punktów sprzedaży rowerów z drugiej ręki, gdzie można je kupić nawet za 50 euro. Sensowną opcją jest także wynajęcie roweru – korzystanie z niego przez cały wiąże się z niedużymi kosztami, około 6 euro.

Karta biblioteczna

Osoby lubiące czytać nie muszą wydawać pieniędzy na zakup książek. Wystarczy na miejscu założyć kartę biblioteczną „bibliotheekkaart” w jednej z publicznych bibliotek w Holandii. Jej posiadanie pozwala korzystać bezpłatnie z usług bibliotecznych na terenie całego kraju. Dzięki używaniu karty można zapewnić sobie również dodatkowe oszczędności – za sprawą wypożyczania prasy, filmów, darmowego korzystania z internetu czy uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych na terenie bibliotek.

Karta muzealna

Nie trzeba również płacić pieniędzy w związku ze zwiedzaniem wystaw muzealnych. W tym celu wystarczy zakupić kartę „museumkaart”, którą można zamówić wysyłając formularz dostępny na stronie http://www.museumkaart.nl. Jej koszt wynosi 17,5 euro lub 35 euro (osoby w wieku 24-64 lat). Karta ta pozwala korzystać bezpłatnie przez cały rok z oferty 400 holenderskich muzeów.

Karta zniżkowa Stadspas

Można ją otrzymać w części urzędów miast. Pozwala uzyskać zniżki lub uczestniczyć bezpłatnie w różnego typu imprezach kulturalnych i sportowych w obrębie miejscowości swojego zamieszkania. Karta Stadspas umożliwia również tanie korzystanie z oferty rekreacyjnej i rozrywkowej – m.in. siłowni, sauny, cyrku, kin, basenów czy ogrodów zoologicznych.

Zakupy w second-handach

Zakupy z drugiej ręki cieszą się w Holandii sporą popularnością. W second-handach można kupić nie tylko tanie ubrania, lecz także dobrze utrzymane meble, sprzęt domowy czy rowery. Używane produkty w okazyjnej cenie warto również nabywać, korzystając z lokalnych grup w mediach społecznościowych.

Karty lojalnościowe i rabaty w supermarketach

Sieci supermarketów w Holandii pozwalają zaoszczędzić dzięki systematycznemu robieniu zakupów w określonym miejscu. Zdobyte w ten sposób punkty można wymieniać nie tylko na zniżki, lecz także na nagrody rzeczowe. Dlatego warto regularnie śledzić informacje o ofertach promocyjnych w gazetkach sklepowych. Dodatkowe oszczędności zapewnia także kupowanie produktów w dużych opakowaniach.

Zrezygnuj z niezdrowych posiłków i używek

W Holandii modny jest obecnie zdrowy styl życia, dlatego ceny produktów uważane za szkodliwe dla zdrowia są często podnoszone. W związku z tym warto ograniczyć lub zrezygnować m.in. z kupowania papierosów, spożywania mięsa oraz alkoholu.

Nie musisz więc wstydzić się oszczędzania pieniędzy podczas pobytu zarobkowego w Holandii. Mieszkańcy tego kraju są dumni z bycia oszczędnymi i pozytywnie odbierają Polaków odkładających na przyszłość. Korzystaj z pomysłów przedstawionych w artykule, a na Twoim koncie bankowym na pewno pozostanie więcej pieniędzy.

Poprzedni

Słowa i zwroty przydatne za granicą – język niemiecki

Następny

Z jakich aplikacji warto korzystać w Holandii do zamawiania jedzenia i wyszukiwania transportu?

1 Comment

  1. Avatar

    Odkładania nieprzerwanie się uczę. Robienie zakupów z listą wciąż nie zawsze wychodzi, bowiem wpadają jakieś niezapisane towary do reklamówki. Z punktów oraz promocji korzystam, tym bardziej że za kupowanie w Biedronce zdobywam punkty, które potem wymieniane są na kupony promocyjne na artykuły, które u nich nierzadko kupuję. Co do kosmetyków to także postawiłem w owym roku na model denko także na zasadę, że póki danego kosmetyku nie wykończę, nie kupuję dodatkowego tego samego typu. No i książki. Ubóstwiam niektóre mieć na półce, jednakże okazało się że mam w mieszkaniu tak wiele nieprzeczytanych, iż zdecydowałem przeczytać swoje zbiory, pozbyć się tych, do jakich nie powrócę, a nie wcześniej kupić następne (bądź i nie, jako że posiadam świetną bibliotekę w pobliżu domu)

Dodaj komentarz

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén