Dziś publikujemy kolejny artykuł z serii o zabytkach, tym razem pora na wschodnią Holandię. W tej części kraju tulipanów znajdują się zwłaszcza imponujące eksponaty muzealne, zamki, skanseny oraz wille. W artykule napiszemy, dlaczego warto odwiedzić poszczególne miejsca, wskażemy ceny biletów, a także dni i godziny otwarcia dla turystów.

MuZIEum w Nijmegen

Wizyta w muZIEum pozwala na jedną godzinę przyjąć perspektywę osób niewidomych oraz niedowidzących. Muzeum zapewnia interaktywną wycieczkę w ich świat, podczas której turyści poruszają się w zupełnej ciemności. Zakładają okulary wirtualnej rzeczywistości i przy pomocy przewodnika wykonują różne czynności.

W trakcie wycieczki wewnątrz muzeum oraz ulicami miasta można się przekonać, jak ważne dla osoby niewidomej są pozostałe zmysły, takie jak słuch, węch, dotyk czy smak. Odwiedzający może korzystać z nowoczesnych programów komputerowych, które np. odczytują menu w restauracji. Ma także możliwość pisania i odczytywania komunikatów za pomocą alfabetu Braille’a.

Godziny otwarcia:

MuZIEum jest otwarte w poniedziałku od 12:00 do 17:00, a od wtorku do niedzieli w godzinach 9:30-17:00.

W trakcie wakacji szkolnych można korzystać z oferty tego obiektu od poniedziałku do niedzieli od 9:30 do 17:00.

Ceny biletów:

Cena biletu uprawniającego do wycieczki wewnątrz muzeum wynosi 17,5 euro dla osób od 13 roku życia oraz 12 euro dla dzieci od 8 do 12 lat. W przypadku rezerwacji online przysługują zniżki. Wycieczki ulicami miasta są możliwe dla osób, które ukończyły 17 rok życia.

Cena biletu wynosi 17,5 euro lub 16 euro przy rezerwacji online na stronie https://muzieum.nl.

Nederlands Openluchtmuseum w Arnhem

Holenderski skansen, na terenie którego znajdują się zagrody, fabryki, wiatraki, warsztaty rzemieślnicze oraz mosty. Turyści mogą zwiedzać około 170 tysięcy eksponatów, do których zaliczają się m.in. narzędzia, tekstylia domowe, meble, sprzęt rolniczy, stroje ludowe, wózki, zabawki, a także historyczne filmy, książki i dokumenty.

Godziny otwarcia:

Skansen od 28 marca do 27 października jest otwarty codziennie od 10:00 do 17:00.

Od 28 października do 6 grudnia turyści mogą go zwiedzać od wtorku do niedzieli od 11:00 do 16:00.

Ceny biletów:

Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo, bilety wstępu dla dzieci od 4 do 12 lat kosztują 15 euro, a osoby od 13 lat płacą za wstęp 18 euro. Istnieje możliwość zakupu karty muzealnej, która upoważnia do nieograniczonych wstępów przez cały rok. W przypadku dorosłych kosztuje ona 64,90 euro, a dzieci 32,45 euro.

Więcej informacji na stronie: https://openluchtmuseum.nl/

Zamek Doorwerth

Ten średniowieczny zamek położony nad rzeką Ren powstał w 1260 roku. Na przestrzeni lat był wielokrotnie odbudowywany, modernizowany i powiększany. Należał początkowo do rodu van Dorenweerdów. Turyści odwiedzający obiekt mogą podziwiać liczne pokoje zamkowe, salę rycerską czy zbrojownię. Na miejscu znajdują się również trofea myśliwskie, a także liczne kolekcje holenderskiego leśnictwa.

Godziny otwarcia:

Muzeum w zamku Doorwerth jest otwarte dla turystów od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-17:00. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking, sklep z pamiątkami oraz lokalnymi specjałami kulinarnymi.

Ceny biletów:

Dzieci w wieku 0-3 lat mogą wchodzić na teren zamku za darmo. Osoby w wieku 4-18 lat muszą zapłacić za bilet 5,25 euro, a dorośli od 19 roku życia kupują wejściówkę w cenie 11,5 euro.

Więcej informacji na stronie https://doorwerth.glk.nl

Muzeum techniki w Hengelo

Zwiedzanie tego muzeum pozwala poznać historię rozwoju przemysłu w holenderskim mieście Twente. Turyści mogą zwiedzać zabytki techniczne podzielone na sześć działów – telekomunikacja, edukacja i inżynieria procesowa, inżynieria mechaniczna, tekstylia, elektrotechnika oraz radar i wykrywanie. W poszczególnych salach znajdują się maszyny. Część z nich może być uruchamiana samodzielnie przez turystów, a pozostałe jedynie przez przeszkolonych pracowników.

Godziny otwarcia:

Od wtorku do niedzieli od 12:00 do 17:00

Ceny biletów:

Dzieci do lat 3 mogą zwiedzać muzeum techniki za darmo, a dzieci od 4 roku życia oraz dorośli muszą kupić bilet w cenie 8 euro. Więcej informacji na stronie https://www.oyfo.nl.