Przed podjęciem pracy w Holandii, każdy uczciwy pracodawca zwróci się do Ciebie z prośbą o podanie numeru konta bankowego, na które będzie mógł przelewać Twoje wynagrodzenie. Wypłata pieniędzy w formie gotówkowej jest w tym kraju niezgodna z prawem. Dziś przychodzimy z pomocą i odpowiadamy na pytanie o to, jak założyć konto bankowe w Holandii.

Numer BSN

W celu założenia konta w holenderskim banku należy posiadać numer BSN (burger service nummer). Jest to odpowiednik polskiego numeru PESEL oraz NIP, który do 2007 roku nosił nazwę SoFi (sofi nummer). Aby go otrzymać, obywatel Unii Europejskiej musi posiadać stały meldunek na terenie Holandii. Zarówno obowiązek meldunkowy, jak i późniejsze uzyskanie numeru BSN załatwia się we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie gminy (gemeente). W celu zameldowania się, potrzebujemy umowę najmu lub kupna nieruchomości. Indywidualny burger service nummer zostanie wydany po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu).

Otwarcie konta – dokumenty i formalności

Jeszcze przed 1 lipca 2017 roku Polacy podejmujący zatrudnienie w Holandii mogli założyć konto w holenderskim banku bez posiadania meldunku. Było to możliwe w miejscowym banku ING. Instytucja ta obecnie, jak wszystkie pozostałe banki, wymaga już jednak wykazania się stałym adresem zamieszkania (woonadres). Osoby, które wcześniej założyły w holenderskim banku konto bez meldunku, otrzymały list wzywający do okazania potwierdzenia stałego miejsca zamieszkania.

W celu zawarcia umowy o rachunek osobisty, koniecznie jest okazanie wyciągu uitreksel, potwierdzającego fakt zameldowania, a także kopii zawartej umowy o pracę. Należy również przedstawić do wglądu ważny dowód osobisty, paszport lub uzyskany w Holandii dokument prawa jazdy.

Przy podpisywaniu umowy, koniecznie zwróć uwagę na to co podpisujesz, czytaj dokładnie umowę. Dzięki temu upewnisz się, czy korzystanie z konta nie narazi Cię na opłaty. Jeśli nie znasz języka niderlandzkiego, możesz podjąć rozmowę z pracownikiem banku w języku angielskim, który jest w tym kraju uznawany za drugi język urzędowy.

Konto walutowe w polskim banku

Osoby nieposiadające meldunku w Holandii mogą również rozważyć opcję korzystania z konta walutowego w polskim banku. W tym przypadku jednak znacznie wydłuża się czas oczekiwania na wynagrodzenie, a do tego dochodzą wysokie prowizje naliczane w przypadku wypłacania pieniędzy z bankomatów na terenie Holandii – zwykle wynosi ona od 2% do 5% wypłacanej kwoty. Trzeba się wtedy również liczyć z niekorzystnymi kursami podczas przewalutowania, a także opłatami za wypłatę pieniędzy w polskim oddziale banku.

Pamiętaj, że wynagrodzenie minimalne oraz wszelkie dodatki wypłacane są tylko na konto.
Nie zgadzaj się na wręczanie wynagrodzenia w gotówce! Aby założyć konto w holenderskim banku, niezbędne jest obecnie posiadanie stałego meldunku oraz numeru BSN.