W południowej części Holandii znajduje się wiele zabytków wartych zobaczenia. Turystów przyciągają zwłaszcza młyny, eksponaty muzealne, kościoły i pałace zachowane w starodawnym stylu. W artykule przedstawiamy nasze propozycje.

Muzeum Van Abbemuseum

Słynne muzeum sztuki współczesnej, znajdujące się w jednym z największych miast Holandii jakim jest Eindhoven.

Historia:
Powstało w 1939 roku i do dzisiaj zgromadziło przeszło 2700 eksponatów, zwłaszcza rzeźb i obrazów. Odwiedzający to miejsce mogą podziwiać m.in. dzieła sztuki autorstwa takich artystów jak Pablo Picasso, The van Doesburg, Wassily Kandinsky, El Lissitzky, Piet Mondrian czy Marc Chagall.

Całkowita powierzchnia muzeum wynosi niespełna 10 tysięcy metrów kwadratowych.

Godziny otwarcia:
Jego zwiedzanie jest możliwe od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-17:00, w pierwsze czwartki miesiąca od 11:00 do 21:00, a także w wybrane święta.

Cena:
Bilet wstępu dla osób dorosłych kosztuje 13 euro, a dzieci do ukończenia 12 roku życia wchodzą za darmo.

Kiedy bilety są bezpłatne?
Do muzeum warto wybrać się zwłaszcza we wtorek, ponieważ tego dnia w godzinach 15:00-17:00 zwiedzanie jest bezpłatne dla wszystkich.

Strona: https://vanabbemuseum.nl/

Średniowieczny zamek w Helmond

Historia:
Jest największym zamkiem nawodnym w całej Holandii. Powstał w XIV wieku i początkowo zarządzał nim Jan III van Berlaer. Budowla ta była również siedzibą takich rodów szlacheckich jak Wesselman van Helmond, Van Arberg oraz Van Cortenbach. Początkowo funkcjonował jako zamek forteczny. W 1549 roku miał miejsce pożar, na skutek którego doszło do znaczących zniszczeń budowli. Historię tego zdarzenia odwiedzający mogą dziś poznawać zwiedzając poddasze w obecności przewodnika.

W zamku odbywają wystawy obrazów, a także cykliczne zabawy dla dzieci i całych rodzin, przybliżające średniowieczną historię.

Godziny otwarcia:
Obiekt jest otwarty dla odwiedzających od wtorku do piątku w godzinach 10:00-17:00, a także w weekendy i wybrane święta od 12:00 do 17:00.

Cena:
Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 10 euro, dzieci do lat 3 są zwolnione z opłat, a bilet dla dzieci od 4 roku życia oraz studentów do 25 lat kosztuje 5 euro. Zwiedzanie z przewodnikiem wiąże się z kosztem 40 euro (w dni robocze) lub 60 euro (weekendy).

Co można zobaczyć bezpłatnie?
Budowlę otacza piękny ogród – wstęp na jego teren jest bezpłatny.

Żródło: Gemeentemuseum Helmond, lokalizacja Zamek Helmond 
http://www.gemeentemuseumhelmond.nl/collectie_objects/5326

Młyn Sint Annamolen Keent w Weert

Monumentalny młyn kamienny, który powstał już w 1911 roku. Do dziś jest aktywny, pełniąc zarazem funkcję edukacyjną. Turyści mogą razem z przewodnikiem zwiedzać wnętrze tego obiektu i dowiedzieć się, jak wygląda praca młynarzy.

Godziny otwarcia:
Młyn jest otwarty w każdą sobotę od 11:00, w niektóre środy, a w okresie od kwietnia do października również w pierwsze niedziele każdego miesiąca.

Cena:
Zwiedzanie bezpłatne.

Więcej na stronie: https://annamolencom.wpcomstaging.com/

Pałac Markiezenhof w Bergen

Średniowieczny zabytek zaprojektowany w stylu późnogotyckim. Przed laty pałac ten był siedzibą lordów oraz markizów z Bergen.

Godziny otwarcia:
Obiekt jest otwarty od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-17:00 oraz w wybrane święta. W okresie karnawału oraz świąt Bożego Narodzenia zwiedzanie nie jest możliwe.

Cena:
Aby wejść do wnętrza budynku muzealnego, należy nabyć bilet wstępu w wysokości 9,5 euro (dorośli) lub 5,5 euro (dzieci od 6 do 18 roku życia).

Co można zobaczyć bezpłatnie?
Parter można zwiedzać bezpłatnie, podobnie jak otaczający budowlę ogród oraz dziedzińce.

Bilety online:
https://www.markiezenhof.nl/tickets/@@cart

Południowa część Holandii ma więc wiele do zaoferowania turystom. Warto więc po pracy utrzymywać kontakt z kulturą i sztuką, a także poznawać ciekawą historię tego kraju.