Wielu Polaków podejmujących pracę na terenie Holandii przywozi do tego kraju samochody z polskimi tablicami rejestracyjnymi. Poruszając się nimi po holenderskich drogach, unikają płacenia podatku drogowego. Szczęście zwykle dopisuje im jedynie do czasu. W razie kontroli mogą narazić się na szereg negatywnych konsekwencji.

Rejestracja pojazdu i polisa OC w Holandii

W Holandii opłacanie przez kierowców ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjne. Aby móc zakupić polisę OC, trzeba posiadać zameldowanie na terenie tego państwa. Obowiązek meldunkowy dotyczy wszystkich obcokrajowców, którzy przebywają w Holandii co najmniej przez 3 miesiące – do tego czasu są traktowani jako turyści. Posiadanie zameldowania wiąże się z koniecznością rejestracji pojazdu i zamiany obcych tablic na holenderskie. Należy w pierwszej kolejności wypowiedzieć umowę z polskim ubezpieczycielem i wyrejestrować auto.

W celu załatwienia wszelkich formalności związanych z rejestracją samochodu, trzeba udać się do miejscowego Wydziału Komunikacji (RDW). Konieczne jest przedstawienie dokumentu tożsamości oraz potwierdzenia zameldowania w postaci zaświadczenia uittreksel BRP. Podczas wizyty zostaje przeprowadzony przegląd pojazdu. Należy następnie opłacić podatek drogowy MRB oraz BPM. Wydział Komunikacji do pięciu dni roboczym dostarcza list z nowym numerem rejestracyjnym. W tym momencie można już zakupić holenderską tablicę u autoryzowanego producenta. Po zarejestrowaniu pojazdu nie ma już żadnych przeszkód, aby zawrzeć polisę OC. Jest ona ważna już w dniu zakupu. Jazda bez ubezpieczenia naraża w Holandii na wysokie kary.

Jakie są konsekwencje jazdy na polskich tablicach?

Poruszanie się po Holenderskich drogach bez tablic rejestracyjnych i opłaconego podatku drogowego jest ryzykowne. W razie kontroli policjant wystawia mandat, a zarazem kierowca zostaje zobowiązany do pokrycia zaległości podatkowych, licząc od pierwszego dnia zameldowania. Poza tym samochód zostaje skonfiskowany. Aby go odzyskać, należy w ciągu maksymalnie dwóch tygodni zarejestrować auto i wyrobić holenderskie tablice rejestracyjne. Ryzyko wpadki jest spore, ponieważ na terenie Holandii są zainstalowane kamery, które rozpoznają i zapamiętują tablice rejestracyjne. Na podstawie nagrania policjanci mogą zweryfikować, od jak długiego czasu samochód znajduje się w tym kraju. Negatywne konsekwencje dotyczą również tych kierowców, którzy posiadają polską polisę OC. W razie znajdowania się pojazdu za granicą powyżej trzech miesięcy, ubezpieczyciel może nie wypłacić poszkodowanemu odszkodowania. Sprawca kolizji musi więc pokryć szkody z własnych środków.

Nie ponoś więc niepotrzebnego ryzyka, jeśli Twój pobyt w Holandii przekracza okres trzech miesięcy. Uniknij problemów związanych z ewentualną kontrolą. Zarejestruj samochód, opłać wszystkie podatki, wymień tablice na holenderskie i wykup polisę OC u miejscowego ubezpieczyciela. Dzięki temu nie poniesiesz dotkliwych kar, które pochłoną Twoje ciężko wypracowane oszczędności.