Postanowiłeś podjąć się pracy w Holandii, jednak nie masz pojęcia, w jaki sposób dotrzeć na miejsce, a następnie przemieszczać się pomiędzy miastami? Skorzystaj z naszego poradnika i rozwiej swoje wątpliwości.

Możliwości dojazdu do Holandii

Najprostszym sposobem dotarcia do Holandii jest skorzystanie z ofert przewoźników autobusowych oraz oferty tanich linii lotniczych. Dzięki temu zyskasz możliwość bezpośredniego dotarcia na miejsce pracy z lotnisk i przystanków zlokalizowanych w całej Polsce. Nasza agencja pośrednictwa pracy organizuje wyjazdy we współpracy z różnymi przewoźnikami. Wystarczy, że zgłosisz do nas chęć podróży, a my zarezerwujemy dla Ciebie miejsce w terminie, który wybierzesz. Ceny biletów rozpoczynają się już od 250 zł.

Inną opcją jest skorzystanie z oferty tanich linii lotniczych. Z Polski do Holandii możesz dotrzeć takimi liniami jak LOT, Ryanair, Wizz Air czy SAS. Ceny biletów zaczynają się już od około 300 zł w jedną stronę. Kiedy dotrzesz na miejsce, zapewne będziesz chciał wygodnie i jak najszybciej dotrzeć z lotniska do miejsca docelowego. Nie musisz szukać połączeń komunikacji publicznej ani przepłacać za miejską taksówkę. Na stronie http://ogloszenia.niedziela.nl w kategorii „Transport – oferuję taxi” znajdziesz prywatne oferty Polaków świadczących usługę przewozu taksówką w korzystnych cenach.

Komunikacja publiczna w Holandii

Komunikacja publiczna w tym kraju funkcjonuje doskonale. Pociągi, autobusy i tramwaje kursują w zasadzie co 15 minut, sieć komunikacyjna jest sprawna i świetnie rozbudowana, a środki transportu zapewniają poczucie wysokiego komfortu. Poza tym nawet niewielkie opóźnienia należą do rzadkości. Podróż komunikacją publiczną jest tańsza i szybsza niż samochodem.

W jaki sposób zaplanować podróż?

W celu zaplanowania transportu najlepiej skorzystać ze strony narodowego przewoźnika kolejowego Nederlandse Spoorwegen, dostępnej pod adresem https://www.ns.nl oraz serwisu https://9292.nl. Na stronach tych znajdziesz wszystkie szczegóły dotyczące połączeń, takie jak rozkład jazdy, lista przystanków na wskazanej trasie, ceny biletów, a także czas dotarcia na dworzec oraz ewentualnych przesiadek. Za pośrednictwem wskazanych serwisów możliwe jest również dokonanie zakupu jednorazowego biletu.

Jakie bilety obowiązują w Holandii i ile kosztują?

Podróżować środkami transportu publicznego w Holandii można po zakupie biletu jednorazowego/czasowego lub inteligentnej karty OV-Chipkaart. W przypadku korzystania z biletów jednorazowych ceny są zazwyczaj zdecydowanie wyższe, a poza tym trzeba się liczyć z doliczeniem opłaty 1 euro za obowiązkowe skorzystanie z chipkarty. Ponadto bilet jednorazowy jest ważny jedynie u jednego przewoźnika.

W większości przypadków bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z karty OV-Chipkaart. Jej zakup wiąże się z wydatkiem 7,5 euro – cena ta może wzrosnąć o 0,5 euro, jeżeli dokonasz płatności w automacie przy użyciu karty Visa lub Mastercard (darmowe wpłaty obowiązują tylko przy wpłatach kartą Maestro). Karta przedpłacona jest dostępna w dwóch wersjach – anonimowej (na okaziciela) oraz spersonalizowanej. Kartę spersonalizowaną mogą zakupić jedynie te osoby, które posiadają adres zamieszkania na terenie Holandii oraz wgrają do systemu własne zdjęcie. Dzięki temu mogą korzystać z ofert promocyjnych oraz zablokować kartę w przypadku jej kradzieży czy zagubienia. Karta OV-Chipkaart jest ważna przez 5 lat i umożliwia podróż wszystkimi środkami komunikacji miejskiej w Holandii – autobusami, pociągami, tramwajami oraz metro. Po zakupie karty należy ją doładować na dworcu, w kasie biletowej, punkcie informacyjnym lub w kiosku. W przypadku podróży pociągiem, na karcie powinno znajdować się co najmniej 20 euro, a przemieszczanie się pozostałymi środkami wymaga posiadania nie mniej niż 5 euro. Kartę należy dwukrotnie odbić w automacie lub bramce biletowej – przed rozpoczęciem podróży oraz po jej zakończeniu. Wówczas wyświetli się informacja o naliczonej opłacie oraz saldzie.

Taksówki w Holandii

Podróżowanie publicznymi taksówkami w Holandii jest nieopłacalne. Zwykle wiąże się to z koniecznością wniesienia początkowej opłaty 3 euro, a następnie kosztów naliczanych w zależności od odległości trasy oraz czasu spędzonego w samochodzie. Lepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie ze wspomnianej już w artykule oferty prywatnych, polskich taksówkarzy w Holandii.

Autobusy FlixBus

Alternatywnym rozwiązaniem dla publicznej komunikacji może być również podróżowanie po Holandii autobusami firmy FlixBus. Bilety tego przewoźnika zaczynają się już od 5 euro. Aby znaleźć korzystną cenowo ofertę, warto zarezerwować bilet przez internet ze sporym wyprzedzeniem.

Najtańsze przemieszczanie się za pomocą roweru

Największe oszczędności można sobie zapewnić podróżując po Holandii rowerem. Sprzyja temu doskonale rozbudowana sieć ścieżek rowerowych, a także łatwa możliwość wynajmu rowerów. Kierowcy zachowują się wobec rowerzystów znacznie bardziej uprzejmie niż ma to miejsce w Polsce.

Mamy nadzieję, że teraz już zdołasz bez najmniejszych problemów przemieszczać się po mieście podczas pobytu w Holandii. Na pewno będziesz zadowolony z jakości komunikacji miejskiej. W celu zaoszczędzenia pieniędzy zalecamy korzystanie z karty OV-Chipkaart oraz poruszanie się za pomocą roweru.